Under veckorna 16-20 har vi en förskollärarstudent hos oss på vitsippan som Emma är handledare för. Nedan finner ni hens brev. Välkommen till oss Ammi!

Hej! Jag heter Ammi och är just nu student vid Karlstads universitet där jag utbildar mig till förskollärare (termin 2). Under de kommande fem veckorna kommer jag att ha min verksamhetsförlagda utbildning (VFU) hos er på Blomsterängen!
Under denna period kommer jag att delta i det dagliga arbetet på förskolan tillsammans med barn och pedagoger. Jag kommer att iaktta och utvärdera hur verksamheten utformas i enlighet med förskolans styrdokument och hur barn ges möjlighet till inflytande och delaktighet. Som en del av min utbildning kommer jag även prova på att planera, genomföra och utvärdera egna aktiviteter. Målet är att väcka barnens engagemang och nyfikenhet, samtidigt som aktiviteterna grundar sig i förskolans läroplan – särskilt med fokus på värdegrund och ett demokratiskt förhållningssätt.
Jag kommer också att öva på att genomföra professionella samtal med barn, vårdnadshavare och kollegor, vilket är en viktig del av min framtida yrkesroll som förskollärare. Jag ser mycket fram emot att få vara en del av er förskola under dessa veckor och är tacksam för möjligheten att lära och utvecklas tillsammans med er och barnen.
Vänliga hälsningar, Ammi

Lämna ett svar