Hållbar utveckling
Vi på Blomsterängens förskola arbetar på ett sätt som inte äventyrar framtiden för kommande generationer. Därför är det viktigt för oss att den hållbara utvecklingen också genomsyrar hela vår verksamhet. Hållbar utveckling består av tre delar:
- Social hållbarhet
- Ekologisk hållbarhet
- Ekonomisk hållbarhet

Den sociala hållbarheten arbetar vi med genom att bland annat skapa ett jämställt, inkluderande miljö som också berikas av en mångfald. Vi genomför kollegiala samtal där vi diskuterar de normer som finns på förskolan och hur vi ska arbeta för att verksamheten ska bli mer inkluderande. All personal på Blomsterängen får också delta i ett medarbetarsamtal en gång per termin där vi får möjlighet att lyfta våra arbetsförhållanden och hur vi trivs på vår arbetsplats.
Den ekologiska hållbarheten handlar om hur våra val påverkar miljön, på Blomsterängen är vi därför noggranna med återvinning och källsortering. Alla anställda får också möjlighet att hyra cyklar så man inte behöver ta bilen till jobbet, på så vis kan vi också minska utsläpp av avgaser. Vi har också valt att använda oss av lokala råvaror till våra måltider bland annat från en närliggande bondgård.
Den ekonomiska hållbarheten handlar bland annat om en hållbar konsumtion, detta arbetar vi med genom att ta tillvara på de resurser vi har och ser alltid över om något går att laga innan vi köper in nytt material. När vi köper in nytt material använder vi oss också av företag som arbetar utifrån en hållbar utveckling.
Lärande för hållbar utveckling
I vårt arbete med hållbar utveckling ingår också att vi lär barnen om vad det handlar om och hur de val vi gör kan påverka den hållbara utvecklingen. I vår läroplan står det:
“Utbildningen ska ge barnen möjlighet att tillägna sig ett ekologiskt och varsamt förhållningssätt till sin omgivande miljö och till natur och samhälle. Barnen ska också ges möjlighet att utveckla kunskaper om hur de olika val som människor gör kan bidra till en hållbar utveckling – såväl ekonomisk och social som miljömässig.” (Skolverket, 2018, s.9)
Social hållbarhet: Båda avdelningarna på Blomsterängen har arbetat med “Kompisböckerna” som är ett material med huvudfokus på värdegrund och barnkonventionen. Under detta arbete skapades lekvärldar där huvudkaraktärerna kanin och igelkott besökte barnen och hade olika problem och dilemman som barnen fick hjälpa dem att lösa. I detta arbete lyfter vi också att det inte ser lika ut i andra delar av världen, exempelvis i kompisboken “Gå i skolan” kan vi lyfta och diskutera att i vissa delar av världen har inte alla barn rätt till fri skolgång så som vi har i Sverige. Kompisböckerna med tillhörande material finns också alltid tillgängligt för barnen att själva läsa och leka med.
Ekologisk hållbarhet: På förskolan har båda avdelningarna tillsammans ett odlingsprojekt som påbörjas med en grundlig planering som sträcker sig över hela året. Barn och pedagoger väljer tillsammans de växtsorter som de vill plantera. Detta året har vi valt att odla sallat, små morötter, paprika och ärtskott. Fröerna planteras först i avklippta mjölkkartonger eller äggkartonger under våren, för att sedan flyttas ut till våra pallkragar på gården när det blir lite varmare. Vi samarbetar också med vår kock Kurt som sedan använder sig av grönsakerna / baljväxterna till matlagningen och till salladsbaren. De växter som inte vilar och vissnar under hösten, läggs i vår kompost på förskolan och blir mat till maskarna för att sedan också bli till ny jord och näring för framtida plantor. Vi har också på vår gård placerat ut vattentunnor vid våra stuprör för att ta vara på regnvatten som vi både använder till vattenlek samt odlingen utomhus. Detta blir en ingång till att samtala med barnen kring vattnets kretslopp och om växters olika livscyklar.
Ekonomisk hållbarhet: Detta arbetar vi med i barngrupp genom att dels uppmuntra barnen till vara rädd om det material som finns på vår förskola. Barnen får själva vara delaktiga i vissa inköp där de får välja om vi exempelvis ska köpa nytt byggmaterial eller spara pengarna så vi kan köpa nya cyklar längre fram. På så vis får barnen kunskaper och erfarenhet kring bland annat värdet på pengar men också vara med och göra demokratiska val. Barnen får också följa med till affären och panta, där vi pratar om att man kan välja att skänka pengarna eller behålla det själv, i affären pratar vi också med barnen om hur mycket pengar vi har och vad man kan köpa.
Hållbart ledarskap i förskolan
Självledarskap, självkännedom, självinsikt, självmedvetenhet
För att kunna utföra vårt arbete med bra kvalité är det viktigt att vi även tar hand om oss själva. Därför arbetar vi på Blomsterängen utifrån ett hållbart ledarskap. Med ett hållbart ledarskap menas att vi leder organisationen och oss själva på ett sätt som främjar långsiktig hållbarhet. För att öka vår kunskap om just detta har vi tagit del av innehållet i boken Det hållbara arbetslaget som är skriven av Camilla Vahlberg. Något vi anammat från boken är vikten av ett bra självledarskap. Detta innebär att vi använder oss själva som redskap i våra professionella roller i förskolan genom att göra medvetna val för att skapa positiva förändringar i våra professionella beteenden och vanor.
För att kunna göra medvetna val belyser Camilla Vahlberg även vikten av att “vända spegeln mot oss själva”. Det är oftast lättare att granska andra och se saker de kan göra annorlunda. Men när vi istället börja med att granska oss själva möjliggör vi en yrkespersonlig utveckling
Vi diskuterade även hur stress kan påverka vårt ledarskap. Här belyser Vahlberg (2023) att vi behöver flagga och be om hjälp, vad är bra stress och i vilken utsträckning? Reagera innan bägaren rinner över.
För att främja vårt hållbara ledarskap, genomförs kollegiala reflektioner under APT (arbetsplatsträffar) & planeringsmöten. Under våra kollegiala möten finns utrymme för reflektion vad gäller professionen, arbetsmiljö, det individuella måendet, förbättringsmöjligheter och annat vi uppmärksammat som kan bidra till förbättrad kvalitet mot det långsiktiga arbetet gällande ett hållbart arbetslag.
