AI-modell bättre än experterna

I nyhetsbrevet Curie, 3 april, beskriver tre forskare sitt arbete och hur de använder AI.

Thomas Schön, Beijerprofessor i artificiell intelligens, Uppsala university Beijerprofessor i artificiell intelligens vid Uppsala universitet och vetenskaplig ledare för det femåriga projektet AI4Research menar att en viktig del i all AI-forskning innebär att visa vad tekniken gör med oss människor och vårt samhälle. Han säger:

– –Vi måste komma ihåg att den här teknologin inte tänker, utan den räknar. Då måste vi se till att data används på rätt sätt och att teknologin byggs enligt våra mänskliga värderingar. Den stora risken är om tekniken hamnar i fel händer, eftersom den är så kraftfull och till exempel kan användas för påverkan på individnivå.

Elisabeth Epstein är professor/överläkare, Klinisk forskning och utbildning, Södersjukhuset, Karolinska Institutet. Hon och hennes forskningsteam har utvecklat en AI-modell som hjälper dem skilja benigna tumörer från cancer. De uttrycker att även om AI är mer träffsäker i sin bedömning, så menar de att man inte helt kan lita på den.